Jak správně vybrat lyže

Sjezdové lyže

Existuje více různých kategorií moderních sjezdových lyží. Stručně představíme hlavní z nich.

  • Slalomky - lyže pro krátký oblouk s rádiusem pod 14 m.
  • Allround / All mountain - univerzální lyže, které mají o něco širší střed než slalomky nebo obřačky. Oblouk odpovídá střednímu rádiusu mezi 15-18m.
  • Obřačky - lyže pro dlouhý oblouk s rádiusem nad 18 m.
  • Dámské lyže - jsou kratší, lehčí, měkčí a mají typicky vázání posunuté více dopředu. Toto vše ženám usnadňuje jejich ovládání.
  • Dětské lyže - úprava lyží se týká především jejich velikosti.
  • Freeride lyže - vhodné pro jízdu ve volném terénu, mimo sjezdovku. Jsou velmi široké (85 - 110mm), aby se nebořily v hlubokém sněhu.
  • Freestyle lyže - konstruované pro trikovou jízdu ve snowparku. Mají zvednutou špičku i patku pro jízdu pozadu, bývají širší pod botou (85-95 mm).
  • Skitouring lyže (skialp) - tato kategorie lyží je velice rozmanitá. Účelem lyží je dostat lyžaře vzhůru, aby mohli sjet kopec dolů ve volném terénu. Délka lyží je vesměs od 150 do 190 cm a šířkou pod patou od 65 do 110 mm.

Před výběrem konkrétního modelu je dobré si říci, jak dobrý jsem lyžař(ka), v jakém terénu se budu převážně pohybovat, jakými oblouky budu jezdit a jak dlouhé lyže budu potřebovat (?).

Základní rady k výběru délky lyží:

U lyží pro krátký oblouk volte i jejich kratší délku (postava mínus – 15 až – 20 cm) lyže pro dlouhý oblouk vybírejte pak delší (postava mínus – 5 cm až do výšky postavy). Obecně platí že kratší lyže jsou točivější a snadněji ovladatelné, dlouhé lyže naopak lépe drží směr jízdy.

Pro lepší orientaci v délkách lyží poslouží tabulka:

Běžky

Základní dělení běžeckých lyží se rozlišuje podle zvolené techniky běhu.

  • Běžky pro klasický běh (nordic style), tedy jízdu v běžecké stopě, kdy se lyže upravuje běžeckým voskem.
  • Běžky na bruslení (skate) pro jízdu na hladké upravené trati beze stopy, kdy se lyže nepreparují stoupacím běžeckým voskem.
  • Běžky kombinované (klasika i skate) pro střídání klasické techniky a bruslení.
  • Dětské běžky, tedy lyže určené typicky pro klasický běh, pro děti.
  • Backcountry běžky, tedy širší běžky s hranami, které jsou určené do volného terénu, a proto jsou širší, pevnější, pohodlnější a stabilnější než běžné běžky.

Běžky určené pro klasiku mají různá řešení technologie odrazu pro stoupání do kopce. Pro zajištění stoupání se využívají na ploše skluznice buď šupiny, stoupací vosk nebo nově stoupací pásy podobné jako u skitouring lyží. Každá metoda má své výhody i případné nevýhody. Tedy si v tomto směru nechte případně individuálně poradit.

Konkrétní rady k výběru:

Pro klasický běh se obvykle doporučují lyže o 20-30 cm vyšší než je velikost postavy, pro bruslení je pak vhodné mít lyže cca. shodné s výškou postavy nebo o 5–10 cm delší.

Je však potřebné vzít v úvahu ještě i parametr tělesné váhy, kterou bude lyžař lyži při jízdě zatěžovat.

Váha je důležitým činitelem při výběru nejvhodnější délky běžek, a je proto důležité na tuto skutečnost myslet při výběru samotného modelu lyže. Běžky pro klasické lyžování, bychom neměli tzv. „prošlápnout“. To znamená, že pod vázáním by měl při rovnoměrném zatížení vahou těla, v momentě, kdy je váha rozložena souměrně na obě lyže, vzniknout „oblouk“ mezi lyží a došlapovou plochou. Tento prostor na lyži je označován jako mazací (stoupací) komora, do níž aplikujeme u běžek pro klasickou techniku jízdy, stoupací vosky a klistry. Správná velikost stoupací zóny je důležitá pro výsledný skluz a tím pádem i uspokojivý zážitek z jízdy. Při odrazu, se totiž váha jezdce přenáší jen na jednu lyži, a je proto nutné, abyste lyži v takové situaci, dokázali pouhým přenesením váhy prošlápnout - přitisknout až na došlapovou plochu. Tvrdost lyže by měla být zvolena co nejvhodněji k váze lyžaře. U lyží pro techniku bruslení, stoupací komora není, respektive se tato zóna nevyznačuje, jelikož je odraz veden z celé hrany lyže a ne přes plochu skluznice, jako u klasické techniky jízdy.

Pro lepší orientaci ve vhodných délkách běžeckých lyží slouží tabulka: